Верховний суд штату Алабама, США, ухвалив суперечливе рішення, яке може поставити під загрозу майбутнє допоміжних репродуктивних технологій. У постанові суду йдеться, що заморожені ембріони, зачаті «у пробірці», є дітьми, мають повні особисті права, а за їхнє знищення передбачатиметься кримінальна відповідальність.

Екстракорпоральне запліднення – процедура запліднення поза материнським організмом – часто дає більше ембріонів, аніж потрібно чи можливо використати. Вони зберігаються замороженими, і донедавна біологічні батьки мали вибір, що робити з тими ембріонами, які так і не стали у пригоді: залишити їх для подальших спроб завагітніти, пожертвувати як донорські, іншим безплідним парам, віддати на дослідження або знищити (бо за зберігання доводиться платити, ще й чимало). З новим рішенням суду проблеми будуть і в лікарів, і у бездітних пар. Лікарі можуть або взагалі відмовитися від проведення ЕКЗ, щоб у разі загибелі ембріона не піддаватися судовому переслідуванню, або зачинати по одному ембріону, що різко знизить ефективність і без того не вельми ефективної, проте дуже виснажливої фізіологічно, морально і захмарно дорогої процедури.

Медична асоціація штату Алабама вже попередила, що зміни до закону про протиправну смерть можуть призвести до жахливих наслідків у лікуванні безпліддя. Фактично, буцімто дбаючи про права ненароджених дітей, законодавці позбавили шансу на життя тих, що цілком могли б народитися у безплідних пар, якби держава вже вкотре не влізла в їхні особисті, ба навіть інтимні справи. Зате помічник верховного судді Джей Мітчелл продемонстрував належну богословську освіту, заявивши: «Створення людини за образом і подобою Божою лежить в основі загальної заборони на навмисне позбавлення життя. Тому вбити людину – це спотворити образ Божий, і таким чином завдається шкода не тільки людині, але й Богові… Нарешті, вчення про святість життя є у шостій заповіді: «Не вбий».

Після того, як 24 червня 2022 року Верховний суд США скасував рішення, яке давало жінкам конституційне право на аборт, а 11 консервативних штатів постановили, що право на життя починається з моменту запліднення, і намагаються (деколи успішно) ув’язнити жінок навіть за викидень – чимраз дужче здається, що Маргарет Етвуд зі своєю «Оповіддю служниці» і описаною в ній Республікою Гілеад просто як у воду дивилася.

Літературний редактор.

Commentary