Попри те, що в нашій уяві з глобальним потеплінням нерозривно пов’язаний вуглекислий газ, існують й інші, не менш важливі чинники, що спричиняють кліматичні зміни. Один із них – метан, основний інгредієнт того самого газу, на якому ми готуємо їжу і яким деколи гріємо оселі. Метан «відповідає» за 30 % від загального підвищення температури з часів промислової революції (з XVIII сторіччя), і 40 % його викидів утворюються в енергетичній галузі.

Для виявлення і зменшення цих викидів компанія Google планує співпрацювати з Фондом захисту довкілля (EDF). Фонд та партнери розробили супутник MethaneSAT, який має вирушити на орбіту Землі на початку березня; доправить його ракета SpaceX Falcon 9. MethaneSAT обертатиметься навколо нашої планети на висоті 200 км по 15 разів на день, і вимірюватиме рівень метану у найрозвиненіших нафтовидобувних регіонах.

Для розрахунку об’єму викидів та їхнього ареалу поширення Google розробила ШІ-алгоритми. Їх також застосовуватимуть для точного визначення розташування об’єктів нафтогазової інфраструктури; ця технологія вже використовується у Google-Maps, дозволяючи визначати тротуари, вуличні знаки і назви доріг на супутникових знімках. Екологи сподіваються, що поєднання карт метану і нафтогазової інфраструктури допоможе чіткіше визначити джерела викидів. Інформація про проєкт незабаром з’явиться на Google Earth Engine (платформі для аналізу і оброблення географічних даних), що має приблизно 100 000 активних користувачів.   

Літературний редактор.

Commentary