Вірусологія – це наука. А наука завжди ґрунтувалася на доказах, а не на вірі. Та й власне вірусам, як інфекційним агентам, все одно, у що вірить мозок атакованого ними організму – в теорію змови, у пласку землю чи в те, що Ілон Маск – засланець з космосу. Якщо в організму немає захисту – набутого внаслідок уже перенесеного захворювання чи вакцинації – йому буде непереливки. Черговий спалах кору у штаті Флорида, США, це підтверджує. 

Офіційні органи Флориди повідомили, що у початковій школі в районі Форт-Лодердейла, де й зафіксовано 4 випадки захворювання (і ще понад 100 дітей можуть захворіти) рівень вакцинації від кору заледве сягає 89 % – за потрібних 95 %. А від «легкості» у кору – тільки назва; ця «дитяча» хвороба викликає вельми дорослі ускладнення – у кожного двадцятого хворого розвивається пневмонія, багато хто страждає на неврологічні наслідки, а 3 із 1000 інфікованих помруть. Всього два щеплення від кору формують стійкий, фактично довічний імунітет.  

До речі, 2000 року США оголосили про ліквідацію кору – трохи завчасно, бо зі зниженням рівня імунізації знову з’явився кір (і не тільки кір). Свого часу виросло ціле покоління лікарів, які не бачили клінічних випадків дифтерії – лише читали про неї в підручниках; однак варто було людству (й українцям зокрема) «зрозуміти», яке буцімто страшне зло – вакцини, і перестати щепитися, як дифтерія повернулася, і зібрала чорну данину. У 1990-х роках лише в Україні захворіло понад 20 тис. осіб, і 700 з них померли.

Ситуація ж із кором виходить з-під контролю геть не вперше, і стосується це не лише США. Кількість випадків захворювання на кір 2023 року вже зросла на 79 %, проти 2022-го – до 300 тисяч випадків. Спалахи фіксуються у всьому світі. Охоплення вакцинацією в Україні є катастрофічно низьким, зокрема, й через війну. Але вакцини все ще доступні й все ще безплатні, а легка хвороба – це все ще та, на яку ви не захворіли.

Літературний редактор.

Commentary