Новий роботизований апарат VIPER від NASA, що незабаром має вирушити на супутник Землі, готовий до роботи на понад 80 %. На нього вже встановили необхідні прилади, і очікується, що восени 2024 року VIPER попрямує у зону південного полюса Місяця. Тривалість місії – 100 днів, мета – пошук водяного льоду та інших ресурсів, необхідних астронавтам NASA у межах програми Artemis (першої висадки астронавтів на Місяць за останні 50 років, запланованої на 2026 рік).

Місяцехід VIPER має визначити ділянки, які містять водяний лід, у зоні приземлення, а також те, наскільки легко (чи важко) буде астронавтам добувати той лід для подальшого використання. Очікується, що VIPER складе карти покладів льоду та інших корисних ресурсів, і ці дані стануть важливим підґрунтям для довгострокового перебування людини на Місяці. І, хоча орбітальні апарати вже збирали таку інформацію, прилади VIPER можуть сканувати ґрунт на глибину до 1 м, а отже, його дослідження будуть точнішими й детальнішими.

Деякі зони, в яких місяцехід проводитиме розвідку, постійно затемнені кратерами – вчені вважають їх своєрідними резервуарами для водяного льоду. Науковці з NASA активно готують VIPER до екстремальних умов місяцевого середовища, зокрема, до дуже низьких температур, і ретельно перевіряють працездатність наукових приладів на його борту.      

Літературний редактор.

Commentary